Zmiany w receptach: Nowe ograniczenia dla leków psychotropowych

Minister zdrowia wprowadził nowe regulacje dotyczące warunków wystawiania recept na pewne leki. Zgodnie z nowelizacją, która wejdzie w życie 2 sierpnia 2023 roku, niektóre leki będą dostępne na receptę tylko w czasie krótszym niż trzy miesiące od ostatniego badania.

Nowe ograniczenia dla leków psychotropowych

Nowe ograniczenia wprowadzone przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczą leków psychotropowych i środków odurzających. To może być niekorzystne dla osób, które potrzebują tych leków w terapii.

Zmiany dotyczą konkretnie następujących rodzajów leków:

  • preparat zawierający środek odurzający grupy I-N lub II-N
  • substancję psychotropową grupy II-P, III-P lub IV-P
  • prekursorów kategorii 1 (substancja chemiczna, potencjalnie mogąca znaleźć zastosowanie przy produkcji używek)
  • oraz preparatów zawierających te substancje lub środku

Receptę na wyżej wymienione środki otrzymamy jedynie, jeśli zostanie wystawiona w ciągu trzech miesięcy od ostatnich badań. Nawet otrzymanie recepty ma zostać poprzedzone elektroniczną weryfikacją w bazie zasobów informacji medycznych.

Walka z nieprawidłowościami w e-receptach

Nowe regulacje mają na celu walkę z nieprawidłowościami związanymi z e-receptami. „Mając na uwadze funkcjonowanie podmiotów oferujących płatne uzyskanie e-recepty, dochodzi do nieprawidłowości zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu pacjenta oraz polegających na uzyskiwaniu określonych produktów leczniczych w celu odurzania się” – brzmi uzasadnienie z Ministerstwa Zdrowia.

Resort zdrowia zauważa, że sytuacja na rynku e-recept jest niepokojąca i stanowi zagrożenie nawet dla życia pacjentów. „Po analizie Centrum e-Zdrowia mamy 10 lekarzy, którzy wystawili rocznie od 100 tys. do ponad 400 tys. recept. W skrajnym przypadku oznacza to 50 recept na godzinę przez 24 h. Mamy tu do czynienia z biznesem, a nie z troską o pacjenta” – czytamy na stronie ministerstwa wypowiedź Adama Niedzielskiego.

Lekarze rekordziści

Zmiany pojawiają się po niepokojących doniesieniach z kraju. Na skutek dziur w przepisach lekarze znaleźli furtki aby sobie solidnie dorobić na e-receptach. „Dziennik Gazeta Prawna” postanowił sprawdzić, ile recept w ciągu roku są w stanie wystawiać lekarze. Z dziennikarskiego śledztwa wynika, że dwoje rekordzistów, prywatnie będących małżeństwem, wypisało około 700 tys. recept. Mężczyzna ma ich na koncie około 286 tys., a kobieta – aż 429 tys. Wszyscy pozostali lekarze ujęci w zestawieniu wystawiają około 100 tys. recept rocznie. Rekord przybiera jeszcze większe rozmiary, gdy spojrzymy na wyniki miesięczne. W marcu rekordzista wystawił aż 21 tys. recept, co oznacza, że nowy dokument wystawia średnio co 2 minuty.

Nagłe zagrożenie zdrowia lub życia?
Dzwoń na pogotowie!
Jedź do szpitala!