Badania – Polski lekarz https://polskilekarz.eu Kolejna witryna oparta na WordPressie Mon, 09 Jan 2023 17:00:29 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.1 https://polskilekarz.eu/wp-content/uploads/2022/09/cropped-pl-cross-circle-sygnet-v2-reverse-gradient@1080-32x32.png Badania – Polski lekarz https://polskilekarz.eu 32 32 USG jamy brzusznej https://polskilekarz.eu/usg-jamy-brzusznej/ Sun, 08 Jan 2023 11:59:03 +0000 https://polskilekarz.eu/?p=2493 USG jamy brzusznej to szybkie i bezbolesne badanie, które pozwala zobaczyć narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, nerki, trzustka, śledziona i inne. Może być wykorzystywane do wykluczenia lub potwierdzenia patologii dotyczącej układu pokarmowego lub moczowego, a także do monitorowania stanu narządów u osób chorych na nowotwory. Przygotuj się do USG jamy brzusznej unikając produktów wzdymających i wypełniając pęcherz moczowy.

Co to jest USG jamy brzusznej?

USG (ultrasonografia) jamy brzusznej to bezbolesne badanie obrazowe, które pozwala lekarzowi zobaczyć narządy znajdujące się w jamie brzusznej. Aby uzyskać najlepsze rezultaty badania, zaleca się przyjść na USG z wypełnionym pęcherzem moczowym oraz unikać jedzenia pokarmów powodujących wzdęcia przed badaniem. Podczas USG, lekarz używa fali ultradźwiękowej, by uzyskać obraz narządów wewnętrznych, który jest wyświetlany na ekranie w czasie rzeczywistym.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej

Przed wykonaniem USG jamy brzusznej lekarz może zalecić pacjentowi określone postępowanie, aby uzyskać najlepsze rezultaty badania. Ważne jest, aby unikać spożywania produktów, które powodują wzdęcia, takich jak rośliny strączkowe i napoje gazowane. Czasami lekarz może zalecić przyjęcie leków obniżających ilość gazów w jelitach lub pozostanie na czczo przed badaniem.

Wypełnienie pęcherza moczowego jest również ważne dla uzyskania dobrych rezultatów badania, dlatego zaleca się picie niegazowanej wody przed USG. Pacjent powinien założyć luźne ubranie, które łatwo zdjąć do badania, oraz przynieść ze sobą wyniki poprzednich USG jamy brzusznej, aby lekarz mógł je porównać.

Co wykrywa USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej pozwala lekarzowi zobaczyć narządy, takie jak: wątroba, pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe, trzustka, śledziona, nerki, pęcherz moczowy (jeśli jest wypełniony), duże naczynia krwionośne znajdujące się w jamie brzusznej (aorta, żyła główna dolna), narządy rodne u kobiet (głównie macicę) oraz gruczoł krokowy u mężczyzn. Badanie pozwala ocenić rozmiary, strukturę i położenie tych narządów, a także znaleźć ewentualne zmiany, takie jak guzy czy złogi.

Niestety, żołądek oraz jelita nie są dobrze widoczne w USG brzucha, więc nie jest możliwa ocena na przykład wrzodów dwunastnicy lub polipów jelita grubego.

Wskazania do USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to badanie obrazowe, które pozwala lekarzowi na zobaczenie narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Jest ono bezbolesne i bezpieczne. Może być wskazane w takich przypadkach jak: bóle brzucha, nudności, wymioty, niezamierzone zmniejszenie masy ciała, biegunka lub zaparcie, nieprawidłowości dotyczące stolca, powiększenie obwodu brzucha, guzy wyczuwalne podczas badania brzucha, problemy z oddawaniem moczu, żółtaczka. USG brzucha może być też wykonane po urazach brzucha oraz w przypadku podejrzenia przerzutów nowotworu złośliwego do wątroby.

Przebieg USG jamy brzusznej

Podczas USG jamy brzusznej pacjent leży na plecach, a lekarz nakłada na skórę brzucha przezroczysty żel. Głowica urządzenia USG przesuwana jest po brzuchu pacjenta, a obraz widziany jest na ekranie przed lekarzem. W celu uzyskania lepszej jakości obrazu lekarz może poprosić pacjenta o zmianę pozycji lub nabranie i zatrzymanie powietrza. Badanie jest bezbolesne, ale może powodować lekki dyskomfort podczas mocniejszego nacisku głowicy. Całe badanie trwa około 20 minut, a wynik jest wydawany natychmiast po jego zakończeniu.

]]>